Kiedy miałem 18 lat pierwszy raz pojechałem w Tatry… Ten wyjazd był dla mnie jednym z najbardziej emocjonujących wydarzeń w moim życiu. Zakochałem się w tych górach od pierwszego wejrzenia. Wy też tak mieliście? Hmmm…. A może dopiero z czasem góry stały się dla was czymś co pozwala wam oderwać się od tego zgiełku. Jest odskocznią od pędzącego świata! Od tamtego pamiętnego pierwszego wyjazdu nieustannie wracam do tatrzańskich gór i dolin, nie odłącznie mając przy sobie aparat fotograficzny. W mojej galerii znajdziecie kadry z najpiękniejszych szlaków, najbardziej malowniczych dolin oraz z najwyższych szczytów. Na każdym wyjeździe staram się tak układać plan wyjazdu aby być w miejscach w których jeszcze nie byłem, gdzie jeszcze nie robiłem zdjęć, w ten sposób moja własna mapa szlaków tatrzańskich szczelnie się zapełnia. Od 3 lat sukcesywnie zdobywam Tatry Słowackie. Wydawać by się mogło, że góry te same, że nie ma granic dla przyrody, a jednak różnią się one między sobą… Ale o tym może innym razem…

Drogi czytelniku jeśli Ty także chciałbyś zacząć odkrywać piękno Tatr i uwieczniać je na swoich fotografiach, robiąc zdjęcia nie tylko ze szczytu Gubałówki to mam dla Ciebie kilka ważnych rad, które z pewnością ułatwią Twój start w górskiej fotografii pejzażowej! Myślę że moje ponad 10 letnie doświadczanie daje mi prawo do mówienia Ci o tym.

Po pierwsze i zawsze najważniejsze: Najpierw zadbaj o siebie! Buty trekingowe – najlepiej takie za kostkę, nawet jeśli jest to lato, gdyż urazy skręcenia stawu skokowego są dość częste. Wysoki but ochroni twoją nogę przed nieprzewidzianymi skręceniami. Kurtka przeciwdeszczowa – wstajesz i jest piękne słońce, po co mi kurtka?! W górach to tylko pozory. Czasami jest tak, że gdy w jednej dolinie jest słońce w drugiej pada deszcze. Miej ją zawsze w plecaku. No właśnie wygodny plecak – tu sprawa jest dość indywidualna, najlepiej jeśli pójdziesz do sklepu i założysz go na swoje ramiona, wygoda to podstawowy parametr!  Plecak powinien posiadać bas biodrowy i pokrowiec przeciwdeszczowy. Pojemność Twojego środka transportu będzie uzależniona od tego na jak długo wybierasz się w góry. Jeśli jest to wyjście i powrót w ten sam dzień to nie powinien być większy niż 35L jeśli natomiast masz w planach spać w schronisku to musisz zmieścić w nim jeszcze śpiwór, jedzenie oraz ubrania na przebranie. W tym przypadku będzie to plecak z przedziału 45-65L. Mapa. Do dnia dzisiejszego nie wyobrażam sobie wyjście w góry bez mapy. Choć sporo część szlaków znam na pamięć to zawsze w moim plecaku jest mapa. Przy zakupie mapy zwróć uwagę na kilka rzeczy: Czy obejmuje teren który Cię interesuje – bywają mapy, które pokazują tylko część Tatr np: Tatry Zachodnie, a są też takie które obejmują swoim zasięgiem zarówno Tatry Polskie jak i Słowackie. Sprawdź czy mapa posiada czasy przejść – to pozwoli Ci zaplanować dzień i dokładnie policzyć ile czasu potrzebujesz na przebycie danego szlaku. Zobacz czy jest wystarczająco czytelna i czy jest laminowana, dzięki temu nie zamoknie przy pierwszej lepszej mżawce a i dłużej będzie Ci służyć.

Twój aparat, też będzie wymagał tego abyś się o niego zatroszczył, nie możesz go tak po prostu wrzucić do plecaka, gdyż w razie Twojego upadku łatwo go uszkodzić. Zadbaj o to aby był w pokrowcu, jeśli jest małych rozmiarów możesz go mieć na pasie biodrowy, bądź na szyi. Ja z własnego doświadczenia wiem, że aparat który nie jest w plecaku po prostu przeszkadza w marszu, dlatego wyciągam go tylko wtedy kiedy chcę zrobić zdjęcia, po czym znów go chowam. Dla Ciebie może to być kłopotliwe, ma to swoje wady i zalety. Sam zdecydujesz co jest dla Ciebie wygodniejsze.

IMG_0662aIMG_0720a
Mnich – zdjęcie wykonane w Dolinie Rybiego Potoku                               Czarny Staw Gąsienicowy

 

OK! Przyjeżdżasz do Zakopanego! Masz wszystko co potrzeba włącznie z piękną mapą, którą już zapewne przejrzałeś od A do Z i podjąłeś decyzję – „Idę na ORLĄ PERLĆ – podobno to jest najpiękniejszy szlak więc zrobię najlepsze zdjęcia!” Hola, hola! Swoją przygodę zacznij z rozwagą! Zaplanuj swój dzień. Znajdź na mapie szlaki poprowadzone dolinami do Schronisk. Sprawdzaj i sumuj czasy przejść tak aby doliczyć postoje na wykonywanie fotografii, odpoczynek i posiłki. Planuj mądrze by zawsze wrócić przed zmrokiem. Pewnie w Twojej głowie pojawia się teraz pytanie: Czy piękne tatrzańskie fotografie górskich szczytów są zarezerwowane tylko dla tych doświadczonych? Nic bardziej mylnego! Kiedyś myślałem, że czym wyższy szczyt tym ładniejsze widoki a co za tym idzie piękniejsze zdjęcia. Teraz wiem, że fantastyczne ujęcia często wykonuję w dolinach, z których roztaczają się przepiękne panoramy na najpiękniejsze tatrzańskie szczyty. Na potwierdzenie tych słów wszystkie zdjęcia, które zamieściłem przy tym artykule wykonane są właśnie w miejscach ogólnie dostępnych, gdzie czas dojścia i poziom trudności szlaku nie są żadną przeszkodą nawet dla kogoś kto jest w Tatrach pierwszy raz.

b&w03IMG_6122aDolina Bystrej                                                                                                        Rusinowa Polana

Jeśli chcesz dowiedzieć się gdzie znajdują się naprawdę piękne miejsca w Tatrach i nie jest to „Morskie Oko” Jeśli chcesz żeby Twoi znajomi z zazdrością patrzyli na Twoje fotografia przywiezione z Tatr. To zapraszam Cię do śledzenia mojego Bloga. W następnym wpisie dowiesz się jak dojść do miejsc w których zostały wykonane zdjęcia które właśnie widziałeś, a także poznasz wiele innych magicznych zakątków Tatr o których wszyscy Ci co którzy tylko przechadzają się po Krupówkach robiąc sobie zdjęcia z białym misiem nie mają zielonego pojęcia.

Na pewno macie choć jedno pytanie w związku z artykułem :) Zostawcie je w komentarzu. Pozdrawiam!

Newsletter